prof. dr hab. med. Marek Postuła, prof. dr hab. med. Łukasz Małek, dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol

Weganie, wegetarianie, wielbiciele ryb i mięsa: kto żyje najdłużej?

Weganizm, wegetarianizm, ryby czy mięso – co wybrać?  Jak skomponować dietę wegańską, żeby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników? Jakie ryby wybierać, żeby zarówno efekt dla środowiska jak i dla naszego zdrowia był jak najbardziej korzystny? A jeśli decydujemy się na dietę mięsną, jaki rodzaj mięsa wybierać? Jaką dietę zaleca się sportowcom ? Czy istnieje dieta idealna dla zdrowia?

GOSPODARZ PROGRAMU:

dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka ponad 90 artykułów opublikowanych w prestiżowych zagranicznych czasopismach, w tym „Circulation Research”, uznana w rankingu ForbesWomen za jedną ze stu wybitnych kobiet roku 2020. Jest laureatką licznych grantów i stypendiów naukowych realizowanych w Wiedniu, Zurichu i Amsterdamie. Główna badaczka w kilku wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Członkini zarządu „Young Thrombosis Researchers Group” Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na co dzień pracuje w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W chwili obecnej odbywa staż w zakresie kardiologii interwencyjnej i diagnostyki obrazowej w Akademickim Centrum Medycznym w Utrechcie.

GOŚCIE PROGRAMU:

prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek - absolwent studiów magisterskich z kardiologii sportowej na St George’s University of London, Kierownik Poradni Kardiologii Sportowej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie, Przewodniczący-Elekt Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2021-2023), Sekretarz Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2019-2021), autor ponad 100 artykułów naukowych i licznych rozdziałów książkowych z zakresu kardiologii sportowej. Jego prywatne doświadczenie sportowe obejmuje ponad 15 ultramaratonów i maratonów górskich, biegów trailowych i maratonów ulicznych, w tym ultramaraton Transgrancanaria (125 km) i Bieg Granią Tatr (72 km).

prof. dr hab. n. med. Marek Postuła - kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych. Jest propagatorem zdrowego trybu życia, a na co dzień aktywnie uprawia kolarstwo. Od dziecka jeździ na nartach, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności na kitesurfingu. Zawodowo zajmuje się kardiologią sportową i pomaga osobom aktywnym bezpiecznie oddawać się swoim pasjom. Pracuje w Zakładzie Farmakologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i pełni funkcje Kierownika Pracowni Farmakogenomiki, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z poszukiwaniem nowych biomarkerów pomocnych we wczesnej prewencji i diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego, także u sportowców. Jest założycielem międzynarodowej grupy badawczej I-COMET (International Cardiovascular and Cardiometabolic Research Team) skupiającej naukowców i klinicystów z Polski, Austrii, Włoch, Holandii oraz Brazylii.

 

 

PATRONAT:

 

PRODUKCJA