prof. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski, dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol

Happy-heart syndrome & broken-heart syndrome: dwie strony tego samego medalu

Co to jest "zespół złamanego serca", zwanego także zespołem takotsubo? Jakie czynniki mogą go wywołać? Jakie są jego objawy kliniczne? Czy różnicowanie takotsubo z „klasycznym” ostrym zespołem wieńcowym o etiologii miażdżycowej stwarza trudności diagnostyczne? Czy zespół takotsubo może wystąpić także u osób przeżywających pozytywne emocje? Jakie mogą być komplikacje tego zespołu? Czy mamy do dyspozycji jakieś leczenie, które poprawiłoby rokowanie u osób chorujących na takotsubo? Czy medycy są bardziej narażeni na wystąpienie tego zespołu? Jak możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas "zespołu złamanego serca"?

GOSPODARZ PROGRAMU:

dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka ponad 90 artykułów opublikowanych w prestiżowych zagranicznych czasopismach, w tym „Circulation Research”, uznana w rankingu ForbesWomen za jedną ze stu wybitnych kobiet roku 2020. Jest laureatką licznych grantów i stypendiów naukowych realizowanych w Wiedniu, Zurichu i Amsterdamie. Główna badaczka w kilku wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Członkini zarządu „Young Thrombosis Researchers Group” Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na co dzień pracuje w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W chwili obecnej odbywa staż w zakresie kardiologii interwencyjnej i diagnostyki obrazowej w Akademickim Centrum Medycznym w Utrechcie.

GOŚĆ PROGRAMU:

prof. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski - kardiolog, autor ponad 200 artykułów opublikowanych w najlepszych czasopismach naukowych świata, w tym New England Journal of Medicine, Redaktor Naczelny czasopisma Cardiology Journal, laureat licznych grantów i stypendiów naukowych realizowanych m.in. w Zurichu i Berlinie, współtwórca oraz jeden z głównych badaczy pierwszego Międzynarodowego Rejestru dotyczącego kardiomiopatii Takotsubo. Na co dzień pracuje w Pracowni Hemodynamicznej Klinicznego Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

 

 

PATRONAT:

 

PRODUKCJA