prof. dr hab. med. Marek Postuła, dr hab. n. med. Tomasz Mazurek, dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol

Aktywność fizyczna a śmiertelność: kluczowa regularność, czy intensywność?

Jakie są aktualne zalecenia odnośnie aktywności fizycznej? Czy istnieje jakaś górna granica, której nie powinniśmy przekraczać? Jak znaleźć swoją indywidualną granicę, tak żeby aktywność fizyczna była z jak największą korzyścią dla zdrowia? Czy przygotowując się do kolejnego sezonu należy stawiać na regularność, czy intensywność treningów ? Biegi górskie i maratony kolarskie: co jest największym wyzwaniem i jak zaplanować regenerację po wydarzeniach sportowych?

GOSPODARZ PROGRAMU:

dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka ponad 90 artykułów opublikowanych w prestiżowych zagranicznych czasopismach, w tym „Circulation Research”, uznana w rankingu ForbesWomen za jedną ze stu wybitnych kobiet roku 2020. Jest laureatką licznych grantów i stypendiów naukowych realizowanych w Wiedniu, Zurichu i Amsterdamie. Główna badaczka w kilku wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Członkini zarządu „Young Thrombosis Researchers Group” Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na co dzień pracuje w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W chwili obecnej odbywa staż w zakresie kardiologii interwencyjnej i diagnostyki obrazowej w Akademickim Centrum Medycznym w Utrechcie.

GOŚCIE PROGRAMU:

dr hab. n. med. Tomasz Mazurek - kardiolog inwazyjny i adiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odbywał szkolenie w zakresie kardiologii i kardiologii inwazyjnej w Thomas Jefferson University w Filadelfii, USA. Autor wielu artykułów naukowych i wykładowca na konferencjach krajowych i międzynarodowych w zakresie etiologii zapalnej chorób serca oraz roli tkanki tłuszczowej w powstawaniu miażdżycy. Uczestnik licznych biegów górskich, w Tatrach, Beskidach, Alpach i na greckich wyspach. Jego największym osiągnięciem sportowym jest przebiegnięcie dwóch dystansów wokół masywu Mont Blanc w ramach @UTMB (Ultra-Trial du Mont-Blanc), międzynarodowego festiwalu biegowego uważanego za olimpiadę biegów górskich.

prof. dr hab. n. med. Marek Postuła - kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych. Jest propagatorem zdrowego trybu życia, a na co dzień aktywnie uprawia kolarstwo. Od dziecka jeździ na nartach, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności na kitesurfingu. Zawodowo zajmuje się kardiologią sportową i pomaga osobom aktywnym bezpiecznie oddawać się swoim pasjom. Pracuje w Zakładzie Farmakologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i pełni funkcje Kierownika Pracowni Farmakogenomiki, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z poszukiwaniem nowych biomarkerów pomocnych we wczesnej prewencji i diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego, także u sportowców. Jest założycielem międzynarodowej grupy badawczej I-COMET (International Cardiovascular and Cardiometabolic Research Team) skupiającej naukowców i klinicystów z Polski, Austrii, Włoch, Holandii oraz Brazylii.

 

PATRONAT:

 

PRODUKCJA